Martina Hladíková

Pár slov o mém vztahu k umění

MH

Ačkoli stojím nohama na zemi a zas a znovu se přesvědčuji o tom, že svět není plný jen milých a vstřícných lidí, stále se snažím nasazovat sobě i svému okolí růžové brýle. Alespoň na chvilku. Jako člověk odjakživa tíhnoucí ke světu umění, vím, jak tento svět dokáže tomu našemu ulehčit myšlenky. Krása se dá vyjádřit různým typem umění – notou, obrazem, písmenem, sochou… Já jsem propadla obrazu.
Před nějakým časem jsem objevila smyslnost umělecké ruční grafiky, pro kterou jsem se nadchla. Ruční grafika je složitý proces, který začíná už v obchodě s uměleckými potřebami, kde se musíte správně rozhodnout pro použitý materiál, díky kterému ruční grafika vznikne – lino. Přes nakreslený návrh a poté podle návrhu linoryt se pak dostávám k samotnému tisku, ke kterému nepoužívám žádné technické vymoženosti. Pouze váleček, kterým je nutno velmi precizně a rovnoměrně nanést barvu a pak pevnou ruku při přikládání lina… Svá malá tajemství, s jakými své grafiky vytvářím, si nechám pro sebe stejně jako kuchař svůj tajný recept. : )

Dále mě deset let zpátky pohltila enkaustika. Témata na křídovém papíře, které vznikly díky rozehřátému

mARTina, enkaustika

vosku a speciální žehličce, díky níž tvořím jemné a ještě jemnější linie. Tyto obrazy tvořím pouze pomocí těch nejprimitivnějších pomůcek, které k této technice patří, zachovávám tak maximální ruční práci. Jedno takové dílko průměrných rozměrů vzniká dny, provází ho emoce, ale výsledek stojí za to.

Od rozpálené enkaustické žehličky si sem tam odběhnu k obyčejné tužce. I díky tomuto snad nejjednoduššímu nástroji vznikají zajímavá a kouzelná dílka, kresby.

Obraz tvořím nejen různými malířskými technikami, ale i pomocí fotoaparátu. Fotografie mě zajímala vždy a díky možnosti se neustále zdokonalovat a možnostem se focení pravidelně věnovat, mě aktivní focení pohlcuje víc a víc. Pravidelně se věnuji focení dětí.

Foťák je mým parťákem samozřejmě i na cestách, dlouhých i krátkých, a proto mám fotografie zahraničních kultur, ale i krásného zátiší, které mě okouzlilo při procházce parkem. V galerii nabízím jen nepatrné nahlédnutí do těchto momentů okouzlení.

Svůj entuziasmus a precizní ukládání optimismu do svých obrazů i fotek jsem se rozhodla předat i svému okolí. V mých obrazech a fotkách najdete pohodu a klid, se kterými vznikají, krásu a kouzelnost světa, ve kterém žijeme, mé nadšení a odhodlání všechno překonávat a hodiny láskyplné práce, která provází každý můj výtvor. U cvaknutí spouště nebo zaschnutí barev to totiž zdaleka nekončí.

Ruční grafika a další ruční tvoření obrazů netradičními metodami (např.zmíněná enkaustika) pro mě nyní moc znamená a více a více pronikám do těchto nádherných umění. Ráda se s Vámi o některá svá dílka podělím zde v galerii.

Jednotlivé obrazy lze zakoupit.
Pro informace o dostupnosti jednotlivých děl jako i o probíhajících výstavách a chystaných aukcích děl mě prosím kontaktujte.

Přeji příjemné chvilky prolistováním zlomku mého dílka a těším se na všechny i na vernisážích. Aktuální informace naleznete zde.

Vaše mARTina